RSS
 

Marlin X7 kontra Mossberg ATR

19 gru

Sprawdźmy dwa amerykańskie repetiery, znane od dobrych kilku lat. W szranki staną Marlin Model X7 oraz Mossberg ATR. Obie konstrukcje są przeznaczone dla tych myśliwych, którzy nie mogą (bądź nie chcą) wydawać na broń zbyt dużo pieniędzy. Czy to znaczy, że „modele budżetowe” są niecelne lub mało wytrzymałe? Czy są bronią tylko na kilka sezonów, która nie przetrwa próby czasu? A może wcale nie ustępują wzorom dwukrotnie droższym? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Tańsze sztucery często są niedoceniane przez konserwatywnych łowców. Niektórym repetier w syntetycznym łożu nie pasuje do kapelusza i piórka. I tak będzie zawsze, bo łatwiej jest przewrócić hełm na drugą stronę niż zmienić mentalność starego myśliwego. Omówmy w telegraficznym skrócie oba oceniane sztucery.

Marlin X7 oferowany jest w siedmiu kalibrach, poczynając od .223 Rem. Najsilniejszym jest .30 – 06. Pod drodze mamy popularne .243 Win. i .308 Win., i znacznie mniej znane .25 – 06 Rem. czy 7 mm – 08 Rem. Jest jeszcze świetny .270 Win.; prawie zapomniany w naszym kraju. Varmint Marlina o oznaczeniu X7 VH produkowany jest w trzech kalibrach:. 223 Rem.; 22 – 250 Rem. oraz .308 Win. Niestety, broń z ciężkimi lufami bardzo rzadko dociera do naszych sklepów. Mamy także wersję ze skróconą osadą, przeznaczoną dla polujących Dian  oraz osób niższego wzrostu. Model ten jest sygnowany  oznaczeniem X7Y (Youth).

X7, widoczny wskaźnik napięcia iglicy pod zamkiem

 

Stopka – amortyzator Marlina X7

 

Emblemat Marlina

 

Kabłąk X7 jest oddzielnym elementem

Komora zamkowa i szyna Weavera u Marlina X7

 

Lufy o gwincie sześciozwojnym mają długość 560 mm (varmint 660 mm) i niezależnie od wersji pozbawione są mechanicznych przyrządów celowniczych. Lufy swobodnie pływają w łożu, co oczywiście poprawia parametry skupienia. Dla ułatwienia montażu optyki na komorze zamkowej osadzono jednoczęściową szynę Weavera. Możliwy jest zakup broni z  lunetą o parametrach 3 – 9 x 40. Nasi importerzy czasem montują na broni celowniki z obiektywem 50 lub 56 mm. Jeżeli jest to sprzęt firmy NcStar to należy go omijać z daleka. Dlaczego? To beznadziejny „chińczyk” udający parametrami lunetę nocną.  Jeśli optyka osadzana jest na calowych, aluminiowych  obejmach to także ten element montażu będzie niewiele wart.

Czterotaktowy zamek ślizgowo – obrotowy wyposażony jest w  dwa przednie rygle zaporowe oraz krótki wyciąg łusek. Zewnętrzna powierzchnia trzonu zamkowego jest kanelowana, przeciwdziała to gm.in. romadzeniu się zanieczyszczeń na jego powierzchni. Dwupozycyjny bezpiecznik osadzono z prawej strony komory zamkowej. Broń ma wskaźnik napięcia iglicy – jest nim czerwony znacznik, wysuwany z tyłu zamka.

Do dyspozycji jest regulowany mechanizm spustowy Pro – Fire, bez przyspiesznika. Marlin rekomenduje ustawienie oporu języka na 1,36 kg. Taka siła  spustu jest wprowadzana fabrycznie.

Magazyn stały nie ma uchylnego wieczka. Mieszczą się w nim cztery naboje (pięć tylko w wersji kal. 223 Rem.).

Osada z kolbą typu niemieckiego wykonana jest z mocnego, czarnego plastiku.  Dostępny jest także kamuflaż Realtree APG HD. Na szyjce i chwycie  mamy  antypoślizgową kratką. Kolba zakończona jest gumowym amortyzatorem odrzutu.

Przejdźmy teraz do opisu konkurencyjnego wzoru. Sztucer oferowany jest w kilku kalibrach, poczynając od .243 Winchester, poprzez .308 Win., .270 Win., 7 mm – 08 Rem. i  .30 – 06.

ATR bazuje na dwóch typach komór zamkowych i zamków: short action (SA) i long action (LA). SA dotyczy nabojów na krótszej łusce; LA na  dłuższej (.270 Win. i .30 – 06).

ATR wyposażony jest w czterotaktowy zamek suwliwo – obrotowy, z dwoma przednimi, symetrycznymi ryglami zaporowymi. Rączkę zamkową umieszczono bardzo blisko języka spustowego.

ATR z mechanicznymi przyrządami celowniczymi

 

ATR .308 Win. drewno

 

Czółko zamka ATR, widoczne rygle zaporowe

 

Mossberg ATR w kamuflażu

 

Stopka – amortyzator Mossberga ATR

 

Tylna baza Mossberga ATR, widać bezpiecznik i przycisk zatrzasku zamka

 

Gazowy otwór bezpieczeństwa oraz baza Weavera – Mossberg ATR

 

Pływające lufy sztucerów mają długość 508 lub 560 mm. Krótsze znajdują zastosowanie w modelach Bantam i Super Bantam, dłuższe w standardowych. Skok gwintu w lufach wynosi 1: 10 cali,  tylko w 7 mm – 08 jest równy 1: 9,5 cala. Lufy są atrakcyjnie kanelowane (z wyjątkiem wersji z mechanicznymi przyrządami celowniczymi). Kanelowanie ułatwia chłodzenie rozgrzanej lufy, bo odprowadzanie ciepła staje się szybsze. Drugim plusem jest niższa masa samej lufy i całej broni.

Bantam to opcja dla Dian i osób niższego wzrostu. Kolba jest wtedy ewidentnie krótsza i węższa. Super Bantam posiada wstawki dystansowe, pozwalające indywidualnie ustawiać długość kolby, niemniej i tak jest ona mniejsza od przyjętego standardu. W Super Bantam mamy osadę syntetyczną, w Bantam wykonaną z orzecha. Kolba modelu ATR ma długość 342,9 mm (w odmianach LA) lub 336,55 mm  (SA). Bantam ma kolbę długości 304,8 mm, zaś Super Bantam 304 – 330 mm.

Standardowy ATR może mieć osadę z orzecha amerykańskiego lub syntetyków. Plastikowe łoże ma zwykle kolor czarny. W USA bardzo popularne są Mossbergi  w kamuflażu fotorealistycznym (do wyboru – Mossy Oak Brush; Mossy Oak New Break – Up Infinity; Realtree AP lub  Realtree Xtra).

Broń w każdej wersji jest wyposażona w dwie oddzielne bazy pod montaż Weavera. Ogranicza to koszt osadzenia lunety celowniczej.

Część sztucerów ma w ukompletowaniu celownik optyczny. Jest to model o parametrach 3 – 9 x 40. Nadaje się wyłącznie do dziennych polowań.

Dwupozycyjny, przesuwny bezpiecznik umieszczony jest z prawej strony komory zamkowej, nad spustem. Mossberg dysponuje regulowanym mechanizmem spustowym LBA (Lightning Bolt Adjustable).  Minimalny opór spustu wynosi 2 funty (ok. 0,9 kg).  Regulacja oporu języka jest prosta i stosunkowo szybka.

Sztucer jest składny i lekki; waży w graniach  2,95 – 3,18 kg.

Warto wymienić także droższe wersje ATR, ukompletowane lunetą i dwójnogiem. Noszą one oznaczenie Night Train (nocny pociąg) i sygnaturę I, III i IV. Produkowane są wyłącznie w kalibrze .308 Winchester. Najprostsza odmiana Night Train I dysponuje ogumowanym łożem z czarnego syntetyku,  innym od standardowego. Sztucer wyposażony jest w lunetę  4 – 16 x 50 (osadzoną na jednoczęściowej szynie Picatinny)  i lekki duralowy dwójnóg. W taki sam celownik wyposażona jest wersja NT III, ale zastosowano tutaj świetne łoże w kolorze khaki (OD Green) oraz dwójnóg o regulowanej długości każdej z nóg. NT IV ma nieco lepszy celownik (6 – 24 x 50) i osadę w maskowaniu Multi Camo. Policzek kolby jest podniesiony i zmiękczony za pomocą nakładki z neoprenu. Wersja nr IV jest zdecydowanie najlepsza ale i najdroższa w zakupie. Wymienione lunety o dużych krotnościach zapewniają wysoką precyzję strzału, jednak nie sprawdzą się w warunkach gorszego  oświetlenia celu. Dlaczego? Transmisja światła w całym układzie  soczewek jest zbyt niska.

Dane techniczne broni:

Parametr/Broń Marlin Model X 7  Mossberg ATR
Typ broni Repetier Repetier
Zamek Czterotaktowy, ślizgowo – obrotowy, dwa przednie rygle zaporowe Czterotaktowy, ślizgowo – obrotowy, dwa przednie rygle zaporowe
Długość lufy w mm, 560 (660 Varmint), swobodnie wibrująca 560, swobodnie wibrująca508 wersje Bantam i Super Bantam
Skok gwintu, w calach .223 Rem.           1 : 9”;.22 – 250 Rem.   1 : 14” (tylko varmint);

.243 Win.           1 : 10”

.25 – 06 Rem.     1 : 10”

.270 Win.            1 : 10”;

7 mm – 08 Rem.  1 : 9,5”;

.308 Win.             1 : 10”

.30 – 06                1 : 10”

.243 Win.     1 : 10”7 mm – 08 Rem. 1 : 9,5”

.270 Win.     1 : 10”;

.30 – 06        1 : 10”;

.308 Win.     1 : 10”

 

Magazynek, typ, pojemność Stały, 4 + 1 Stały, 4 + 1
Osada Czarny syntetyk lub kamuflaż Orzech amerykański lub  syntetyk, w kolorze  ciemnym oraz w  kilku odmianach kamuflażuMossy Oak Break – Up,
Montaż Fabryczna, jednoczęściowa szyna Weavera Fabryczna, dwuczęściowe  bazy Weavera
Mechanizm spustowy Pro – Fire, regulowany LBA, regulowany
Długość całkowita, mm 1041 – 1079 984 – 1073
Masa, g 2900 – 3090 (varmint 3600) 2950 – 3118
Cena, zł 1800  (varmint 2500) 1800 wersja syntetyk bez przyrządów;1990 syntetyk z mechanicznymi przyrządami celowniczymi;

2100 syntetyk w kamuflażu;

2100 osada orzech

 

Do mojej dyspozycji była nowa broń kal. 308 Win., z lunetami Vixen 2,5 – 10 x 56. Strzelałem na dystansie 100 metrów, z postawy siedząc, dwie serie po 3 strzały. Pomiar skupienia prowadziłem po zewnętrznej krawędzi skrajnych przestrzelin. Z obu serii wyciągałem średnią, w zaokrągleniu do 1 mm. Temperatura +15 st. C, strzelnica otwarta, bezwietrznie.

Wyniki strzelań pokazuje tabela:

Amunicja/Model Marlin X7 Mossberg ATR
Remington Core – Lokt  PSP  11,7 g 29 26
Remington Hog Hammer Barnes TSX 10,9 g 24 29
Remington  AccuTip 10,7 g 25 21
Barnauł  SP  9,1 g 41 37
Wynik średni dla czterech elaboracji fabrycznych, w mm 29,7 28,2

 

Wyniki średnie serii trzystrzałowych są bardzo dobre, w granicach zbliżonych do minuty kątowej (1 MOA = 29,1 mm/100 m). Mossberg ATR strzela minimalnie lepiej. Ktoś powie – co to za serie po 3 pociski?  Dla oceny skupienia  winno się strzelać dłuższe serie,  po 4 – 5 pocisków. Może i tak, ale nie zapominajmy, że nie są to varminty z ciężkimi lufami lecz zwykłe sztucery. Statystyczny myśliwy nigdy nie będzie miał okazji położenia kilku celów w szybkim czasie.  Nie musi więc tak mocno zgrzewać lufy.

Najlepszy wynik w teście – 21 mm/100 m osiągnął Mossberg ATR, z  pociskami AccuTip firmy Remington.

Dobrze pracują mechanizmy spustowe obu sztucerów. Jak  ustawić spust w Marlinie? Odłączamy lufę (wraz z komorą zamkową) od osady. Następnie luzujemy śrubę regulacyjną spustu. Końcówkę klucza imbusowego 3/32” wsuwamy w śrubę regulacyjną. Dla zmniejszenia siły spustu kręcimy imbusem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Po dokonaniu regulacji zamykamy zamek i upewniamy się, czy bezpiecznik funkcjonuje prawidłowo.

Długość kolby Marlina sprzyja strzelcom średniego wzrostu ale i wysoki myśliwy da sobie z nią radę. Co innego w Mossbergu – tutaj łowca wysokiego wzrostu powinien zainteresować się dodatkową stopką. Można dokupić trzewik z filcową wkładką. Sztucery charakteryzują się dość dobrą pracą zamków oraz przyzwoitymi  parametrami skupienia. Zamek Mossberga chodzi bardzo lekko i równo, prawie jak szwajcarski zegarek. Mam wrażenie, że  takim zamkiem nie mogą się poszczycić nawet dwukrotnie droższe repetiery.

Spróbujmy ocenić oba modele. Ranking punktowy  – do 5 możliwych  „gwiazdek”  w każdej kategorii, ocena łączna jest średnią arytmetyczną.

 

Parametr/Typ broni

 

Marlin X7 Mossberg ATR Uzasadnienie
Lufa ++++ ++++ U Marlina niestety brak wersji z mechanicznymi przyrządami celowniczymi
Zamek (kultura pracy ryglowanie, ergonomia rączki zamkowej etc.) ++++ +++++  Lekka przewaga Mossberga; zamek ATR chodzi jak po maśle. Proces przeładowania zachodzi perfekcyjnie szybko
Mechanizm  spustowy (praca, możliwość regulacji) ++++ ++++ Przyzwoity w obu wzorach, bezsprzecznie wzorowany na AccuTriggerze
Bezpiecznik +++ +++ Prosty, dwupozycyjny
Magazynek ++ ++ Stałe magazyny utrudniają ładowanie i rozładowanie broni
Osada (wymiary LOP, jakość materiału, klasa stopki etc.) ++++ ++++ Spartańskie ale nie do zdarcia. Dobre amortyzatory odrzutu.Duży plus dla Mossberga za osadę orzechową, minus za niezbyt optymalną długość kolby.
Skupienie +++++ +++++ Oba sztucery strzelają bardzo dobrze, nie gorzej od znacznie droższych modeli
Designe ++++ ++++ Do przyjęcia w obu wzorach
Ocena łączna 3,75 3,87 Oba sztucery zasługują na mocną „czwórkę”,  Mossberg ATR minimalnie wygrywa

 

Klasyfikację wygrał Mossberg ATR, przy czym różnica punktowa jest niewielka. Warto podkreślić, że sztucery z USA, oferowane w Polsce za zbliżone pieniądze nigdy nie dysponują wersją z osadą z orzecha. ATR jest wyjątkiem – ma orzech w standardzie, tyle że trzeba dopłacić /w stosunku do syntetyku/ około stu złotych.

Oba sztucery są znacznie lepsze od Savage Axis. Ten ostatni ma gorszy zamek i dość twardy spust. Nawet najnowszy Axis II (z AccuTriggerem) wyraźnie ustępuje  Mossbergowi i Marlinowi.

Zamki czterotaktowe, od góry Mossberg ATR, Marlin X7 i Remington 783

Reasumując: polecam zarówno ATR jak i X7. Dla osób mojego wzrostu bardziej przydatny będzie Marlin, bo ma dłuższą kolbę. Oceniane repetiery są mocne konstrukcyjnie, precyzyjne i niezawodne, a przy tym bardzo przystępne cenowo. Najtańszy ATR w syntetyku kosztuje zaledwie 1800 zł. To prawdziwe „konie robocze”, przeznaczone do codziennych polowań, także  w trudnych warunkach. Jeżeli ktoś zdecyduje się na ATR, warto wybrać wersję w syntetyku, z mechanicznymi przyrządami celowniczymi Williamsa. Takie przyrządy w praktyce będą wykorzystywane bardzo rzadko, niemniej zawsze może dojść do sytuacji, w której mogą się przydać. Komplety typu Night Train (zwłaszcza III i IV) również są godne uwagi. Lunety w Night Train dysponują znacznymi krotnościami i cienkimi siatkami celowniczymi. Pozwala to wykorzystać wszystkie możliwości broni i dobrego kalibru .308 Win.  Trochę szkoda, że ATR nie jest dostępny w kalibrze .223 Remington. Jest co prawda varmint Mossberg MVP, na tym samym zamku i komorze ale kosztuje o kilkaset złotych drożej.

Parametry skupienia tych tanich repetierów potrafią zaskoczyć. Warto pamiętać, iż wiele firm reklamuje swoją droższą broń hasłem „Sub Moa”, co oznacza wyniki lepsze od minuty kątowej (29,1 mm/100 m). Tutaj otrzymuje to w standardzie, w dodatku za przysłowiowe grosze.

Oba sztucery są bronią trwałą, niezawodną i celną.  Wydaje się, iż są więcej warte niż kosztują.

Marek Czerwiński

 
Komentarze (68)

Napisane przez w kategorii Broń

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Robert

  23 grudnia 2014 o 12:53

  Panie Marku moje pytanie dotyczy tematu już poruszanego na pana stronie. Jestem obecnie posiadaczem CZ555lux 30.06 . Mam zamiar wymienić ta jednostkę na coś za oceanu i tu się zastanawiam Sztucer powtarzalny Mossberg 100ATR NIGHT TRAIN kal. 308 Win., z lunetą/cena lunety ok 1000zł/ a Sztucer powtarzalny MOSSBERG 4X4 kal.308 Win. syntetyk .Jakie są pana spostrzeżenia na temat tych jednostek . A może podsunie mi pan jakąś inną alternatywę dla tych karabinów. Z myśliwskim pozdrowieniem DARZ BÓR .

   
  • mataczerw

   25 grudnia 2014 o 18:20

   Jak nie przeszkadza Panu brak magazynka wymiennego – ATR w wersji NT. Najlepsze są oczywiście NT IV i NT III. Luneta jest jednak tylko dzienna i w perspektywie sugeruje jej wymianę. Zamek ATR pracuje lepiej niż 4 x 4, mimo że są prawie identyczne. 4 x 4 ma nieco dłuższą kolbę (ważne dla osób wysokiego wzrostu).

    
 2. ~robert

  25 grudnia 2014 o 20:36

  Witam . Moje pytanie . Na czym polega różnica po miedzy ATR , III.IV czy to nie tylko optyka i dwójnogi a broń jest taka sama. A jakie masz zdanie odnośnie osady syntetycznej.Wiem że 4×4 można kupić w laminacie . Po moich doświadczeniach z CZ jakoś wyleczyłem się z drzewa i szukam jakąś inną alternatywę . Broni używam do polowań a jak wiadomo w łowiectwie nie ma złej pogody tylko dobra albo bardzo dobra a syntetyk zapewne jest bardziej odporny na tak zmieniające się warunki .Darz Bór .

   
  • ~Marek Cz.

   26 grudnia 2014 o 12:04

   Osada w NT IV jest antypoślizgowa i w w kamuflażu wojskowym Multicamo. W NT III jest zielona – khaki (OD Green). Broń oczywiście jest ta sama, dwójnogi i lunety mogą się różnić. Warto sprawdzić to w sklepach, bo firma Mossberg potrafi kompletować NT trochę inaczej niż w specyfikacji. W NT IV jest jeszcze poduszka policzkowa z dodatkowymi miękkimi wkładkami.
   Jak broń będzie przewidziana do częstych polowań (a nie od święta) to sugeruje wyłącznie syntetyk.

    
   • ~robert

    26 grudnia 2014 o 13:22

    Dziękuję kolegom za informacje . Korzystając z okazji życzę wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzącego NOWEGO 2015 ROKU. Niech BÓR DARZY.

     
    • ~robert

     20 stycznia 2015 o 22:29

     Witam kolego Marku .Wracając do mojej wcześniejszej rozmowy padło na ATR2 como 308 W . Dobrałem am . na początek skupienie ok czech SPCE 9,7 . Moje pytanie . Czy po osaczeniu lunety DO 2,5-10×56 okular 56 dotyka lufy czy należy coś z tym zrobić /podkładka do montażu / czy niema to wpływu na optyk .Proszę o odpowiedź . DARZ BÓR

      
 3. ~Gabriel

  27 grudnia 2014 o 05:56

  Witam. Przeczytałem Pana blog od deski do deski, ciekawa lektura. Chciałbym skorzystać z porady. Jestem na stażu, wujek jest myśliwym sztucer 30.06, dlatego szukamy jakiegoś ekonomicznego zestawu .223 Rem do treningu na strzelnicy, ale żeby też wuj na lisa mógł zabrać. Co Pan Poleci Luneta: 1. PWS LN-04 3-12x56ir lub 2. Weaver – KASPA 2,5-10×50 (30mm) ill. MilDot. Sztucer 1. MARLIN X7 lufa 560 mm, czy może coś z Mossberg (za nim przemawia wymienny magazynek, ale czy różnicę w cenie nie lepiej przeznaczyć na amunicję). Z góry dziękuję za pomoc, pozdr Gabriel.

   
  • mataczerw

   27 grudnia 2014 o 17:45

   Lepszy jest oczywiście Mossberg MVP w .223 Rem.; do wyboru jest kilka modeli – polecam zwłaszcza MVP Predator z lufami 470 (półciężka) lub 508 mm (lekka). Bardzo składne są też nowe modele MVP Patrol lub MVP Thunder Ranch (lufy półciężkie 413 i 470 mm). Masa luf się liczy, bo podczas konkurencji myśliwskich idą dłuższe serie strzałów. Najbardziej kompaktowy jest MVP Patrol, krótkiej lufy nie trzeba się bać, skupienie jest lepiej niż dobre. Co do lunet – obie pochodzą z Chin, jaśniejszy jest PWS. Pytanie – czy potrzebuje Pan siatki Mil – dot, ze znakami dystansowymi?

    
   • ~Gabriel

    27 grudnia 2014 o 23:27

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Co do MVP predator to pisał Pan w wątku „Na kozły i lisy”, że model z lufą 470 daje lepsze skupienie do lufy 508. Model Patrol, bardzo fajny, ale pisał Pan, że zamek nie działa zbyt płynnie, czy to jest bardzo uciążliwe. Przyznam się, że model MVP Thunder Ranch (lufy półciężkie 413 i 470 mm). wydaje się ciekawy. Co by Pan polecił ostatecznie?
    Co do optyki tzw ekonomicznej jest jeszcze Weaver KASPA 3-12×50 Balistic-X oraz Weaver BUCK COMMANDER 3-12×50 (25,4mm) Command-X i oczywiście wspomniany PWS.
    Jakie zestawienie broń/luneta by Pan zaproponował, a może inny zestaw?
    pozdr

     
    • ~Marek Cz.

     28 grudnia 2014 o 18:17

     Najbardziej polecam dwa modele: MVP Thunder Ranch z lufą 470 mm (osada OD Green) lub MVP Patrol z lufą 413 mm (osada czarna matowa). Do tego Weaver serii Buck Commander 3 – 12 x 50, z siatką Command – X. Luneta pochodzi z Filipin i klasą dorównuje droższym Burrisom. Siatka ma dodatkowe znaki dystansowe.
     Wolę pracę zamka w Mossbergu ATR – tam przeładowanie jest perfekcyjne. w MVP jest na 3 +, tylko trochę lepiej niż w CZ 527. Może zanadto się czepiam ale ATR wyznaczył wysoki standard kultury pracy zamka i chciałbym ale wszystkie ich sztucery tak funkcjonowały. Zamek MVP trzeba dobrze przesmarować i nie skręcać zbyt mocno śrub łączących komorę zamkową z osadą.

      
     • ~Gabriel

      28 grudnia 2014 o 22:13

      Dziękuję. czyli sprawę lunety mielibyśmy rozwiązaną (Weaver serii Buck Commander 3 – 12 x 50, z siatką Command – X). Pozostaje sztucer: .223 Rem MVP Patrol 413 mm, i Thunder Ranch z lufą 470 mm (jeżeli z tych to który), ewentualnie ATR .243 Win. jak jest różnica między ATR i ATR2 i jeśli chodzi o kaliber .243 Win jaką amunicje polecił by Pan na lisa, a aby pocisk nie rwał tuszy, a jaką do treningu strzeleckiego.
      pozdr

       
 4. ~Marek Cz.

  29 grudnia 2014 o 09:44

  W praktyce nie ma żadnych różnic między ATR i ATR2. .243 Win. niestety dość mocno rwie tusze, trzeba więc szukać pocisku ciężkiego (np. 6,48 g), wolniejszego i o kontrolowanej deformacji (dobrze, by płaszcz był spajany z rdzeniem lub budowa monolityczna). Nie polecam konkretnego pocisku bo i tak musi Pan dobrać nabój pod lufę. Ten sam pocisk trzeba przeznaczyć i do treningu i na zwierza.

   
  • ~Gabriel

   12 stycznia 2015 o 19:54

   Witam.
   Bardzo dziękuję za pomoc. Luneta Weaver Buck Commander 3-12×50 już w domu. Ostatecznie wujek zamówił Mossberg MVP Predator lufa 470 mm .223 Rem. Jak go wzięliśmy do ręki, od razu obaj wiedzieliśmy, że to ten :)
   Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc no i Pana cenne opisy na blogu.
   Mam jeszcze pytanie o strzelbę śrutową (automat), ale to już w innym dziale, pozdr

    
   • mataczerw

    13 stycznia 2015 o 09:45

    MVP Predator jest bardzo składny. Życzę sukcesów na łowach. Darz Bór!
    M.

     
    • ~robert

     20 stycznia 2015 o 22:45

     Jakie ma pan zdanie na temat czeskie amunicji SPCE 9,7 308 W

      
     • ~robert

      20 stycznia 2015 o 22:59

      Zakupiłem ATR2 308 W como i podczas montażu optyki okular x 56 dotyka lufy . Moje pytanie – czy będzie to miało wpływ na trwałość lunety . Jeśli tak to co należy zrobić . Na strzelnicy wynik ok.Wrażenia estetyczne oraz samo skupienie broni w porównaniu z CZ 555 LUX 30.06 rewelacja.Mam tylko nadzieję że ta osada spełni swoje wymagania.DARZ BÓR.

       
 5. ~Marek Cz.

  21 stycznia 2015 o 12:44

  Optyka nie może dotykać lufy; wskazane jest oczywiście niskie osadzenie.
  SPCE 9,7 g trzeba przed zakupem sprawdzić magnesem, starsze partie miały płaszcz stalowy, platerowany mosiądzem.

   
  • ~robert

   21 stycznia 2015 o 15:10

   Amunicja jest ok , sprawdziłem .Zastanawiam się jak podnieść lunetę . Zostawić to rusznikarzowi , czy może podłożyć coś pod lunetę w montażu . Jeśli popuszczę trochę śrubki mocujące górny pierścień montażu to optyka nie wspiera się o przewód lufy , czyli to dosłownie 1mm .

    
   • ~ROBERT

    21 stycznia 2015 o 18:29

    Wczoraj spotkałem się na strzelnicy z myśliwym który twierdził że przestrzelanie broni polega na / przykład – po strzale przestrzelina od punktu celowania znajduje się 10 cm w prawo – przestawiamy krzyż 10 cm w lewo mierząc w poprzedni punkt celowania/ twierdzi ze tak ustawia się nowe optyki.Ja zawsze naprowadzam krzyż na miejsce trafienia. Jakie jest pana zdanie ? . DARZ BÓR .

     
    • ~Marek Cz.

     22 stycznia 2015 o 12:34

     Oba sposoby są w rzeczywistości takie same.
     M.

      
   • ~Marek Cz.

    22 stycznia 2015 o 12:35

    Do rusznikarza – on zdecyduje co jest lepsze. Nie widząc montażu nie mogę radzić.

     
 6. ~Ryszard

  15 lipca 2015 o 14:44

  Witam czytelników bloga i Pana Marka :).
  Kupilem niedawno atr 308w i przy ładowaniu pocisków ścina mi ołów na czubku czy to normalne czy jakaś wada?

   
  • mataczerw

   16 lipca 2015 o 11:47

   Zdarza się. Najlepiej zmienić amunicję na taką z ostrym wierzchołkiem z twardego tworzywa lub monolityczną. Albo każdą inną bez wystającego ołowianego wierzchołka. Mam tak w Savage 12 oraz Winchesterze M70.

    
   • ~Robert

    4 września 2015 o 11:26

    Witam . Również jestem od 3 miesięcy posiadaczem atr100 win 308 i mam ten sam problem . Przy przeładowaniu gdy kula układa sie po przeciwnej stranie na podajniku jak raczka zamka to nabój się klinuje , bez względu na konstrukcje pocisku . podejrzewam że jest zbyt mały stożek przy wejściu do komory nabojowej a pocisk jest wprowadzany pod dość dużym kontem , dlatego myślę o zgłoszeniu tego problemu w sklepie . pozdrawiam . p.s poza tym mankamentem broń fajna i ładnie trzyma kule. polecam .

     
    • ~wiktor odyniec

     25 grudnia 2015 o 17:59

     rozszerzylem ile sie dalo blaszane pudelko w magazynku u gory i podszlifowalem wejscie do komory do dolu. jest idealnie z kazda amunicja

      
     • mataczerw

      27 grudnia 2015 o 18:14

      Gratuluję rozwiązania problemu

       
 7. ~Tomasz

  5 października 2015 o 13:45

  Witam, mam pytanie czy tego typu karabinki myśliwskie jak Marlin i podobne (mam na myśłi budżet 2000 zł plus minus 10%) nadają sie do strzelania sportowego na odległość 300 – 600 m ? Mam na myśli kalibry 223 lub 308, czy 30-06 spr. też się nada? Szukam czegoś w przedziale mocno budżetowym, nie koniecznie nówka sztuka. Czy może lepiej szukać karabinku z rodowodem wojskowym np. Norinco produkuje kopie SWD, M coś tam, lub mosin (taki z Grudziądza). Strzelanie rekreacyjne (nie jestem wybitnym strzelcem) ale zależy mi aby broń zachowała skupienie na tych dystansach a nie siała po tarczy lub nawet poza nią ot choćby ze względu na pojemność cieplną lufy. Osada nie ma dla mnie znaczenia gdyż dam do zrobienia u kolbiarza nową – sportową.
  Będę zobowiazany za sugestie.

  Z poważaniem
  Tomasz

   
  • mataczerw

   6 października 2015 o 11:30

   Do strzelań na dystansach 300 – 600 m nadaje się varmint Marlin X7 VH kalibru .308 Win.; kosztuje ok. 2500 zł. Tańsze będą tylko używki.

    
 8. ~Fabian

  19 października 2015 o 10:24

  Witam. Zakupilem marlina x7 varmint 308. Mam problem brak skupienia probowalem amo lapua sako geko hornady i inne . montaz pikantini szyna tez stal. Luneta delta optik titanium mcz2. Co kilka strzałow kula pada gdzie indziej.

   
  • mataczerw

   19 października 2015 o 13:25

   Procedura powinna być następująca: najpierw sprawdzamy czy śruby łączące osadę z komorą zamkową sa silnie skręcone. Sprawdzamy szynę Picatinny (odkręcić i przykręcić na nowo, na LocTite do połączeń niestałych). Dalej osadzamy lunetę, też z wykorzystaniem LocTite. Dopiero potem próby na strzelnicy. Najczęściej winny jest montaż, potem luneta, broń najrzadziej. Z Deltami 4,5 – 30 x 50 miałem sporo problemów, na siatkę wpadają paprochy, potrafi też wędrować ŚPT.

    
   • ~wiktor

    25 października 2015 o 19:29

    witam czy mógłby pan napisać coś więcej na temat wspomnianej lunety delta optical titanium 4,5-30×50. zamierzam kupić ją na sztucer typu varmint do strzelania tylko i wyłącznie sportowego i zastanawiam się czy to dobry wybór.

     
    • mataczerw

     26 października 2015 o 11:12

     Polecałbym, gdyby kosztowała mniej. Za te pieniadze są lepsze alternatywy, choćby stały Weaver 36 x 40.

      
   • ~krzynek -myśliwy

    13 kwietnia 2016 o 20:37

    Cenne uwagi . Wszystkie zdaniem Pana mają te wady.Musze to sprawdzić na przyrządzie bo na polowaniu z Anschutz222 nie robila problemów dalekie lisy 22-24krot.ostrzenie na ok.300m wychodziły wzorowo.Poproszę o szczegóły. Kupilem ją założylem bo nowością była wtedy. W Sosnowcu w ubiegłym roku oglądałem S/B PM2 3-27-56 z tub.35mm na noc cena zabójcza ale jak to mówią ,że rzeczy tanie mogą być tylko dobre a nigdy bardzo dobre.lunetę trzeba dobrać do broni jakościowo i cenowo mówią także. Zeiss 6-24-72 ,4,8-30-60 na noc i daleko.Co Pan na to .Darz Bór.

     
    • ~Marek Cz.

     14 kwietnia 2016 o 12:29

     Na noc i dalekie strzały najlepszy /z lunet o dużych kronościach/ jest Zeiss 6 – 24 x 72.

      
     • ~krzynek -myśliwy

      14 kwietnia 2016 o 23:09

      Ok,dzięki. Te 8 -68S na remingtonie spróbuje w Krasnymstawie zrobić Minimum 1,5 roku zejdzie jak to łacznie ogarnę finansowo.Bo w tym kalibrze nikt nie robi długich varmintów. ,wszystko cienko lufowe.Pozdrawiam. K.

       
 9. ~mlody

  10 listopada 2015 o 08:30

  PANIE MARKU JAKĄ WARTOŚĆ MA USTAWIONĄ FABRYCZNIE SPUST W ATR100 I CZY JEST TO NAJNIŻSZA WARTOŚĆ, CZY MOŻNA JESZCZE ZMNIEJSZYĆ SIŁĘ SPUSTU CZY TYLKO ZWIĘKSZYĆ

  POZDRAWIAM

   
  • mataczerw

   10 listopada 2015 o 10:55

   Regulacja spustu w ATR wynosi 0,9 – 3,17 kg. Sprawdzane egzemplarze miały opór rzedu 1,3 – 1,5 kg, tak wiec da sie zejść do ok. 0,9 kg.

    
   • ~Michał

    2 grudnia 2015 o 16:30

    Witam

    Panie Marku na wstępie powiem, że jest to bardzo ciekawy blog dla ludzi którzy chcą się lepiej zaznajomić z bronią. Mam pytanie czy po oddaniu 10 strzałów ww. sztucerami w szybkim odstępie czasu rozrzut będzie duży? O ile moa więcej?

    pozdrawiam

     
    • mataczerw

     2 grudnia 2015 o 18:34

     Będzie wyraźnie większy niż po serii czterostrzałowej. Trudno wyliczyć o ile – każda lufa jest inna, jak odcisk palca. Lufy obu sztucerów są lekkie – to nie varminty, przystosowane do dłuższych serii. Z drugiej strony żaden myśliwy nie oddaje z typowego sztucera serii 10 strzałów w krótkim czasie. Jeżeli szukamy broni do intensywnego, wyczynowego strzelania należy skupić uwagę na wersjach varmint lub match z ciężkimi i sztywnymi lufami o zawężoncyh tolerancjach wykonania.

      
 10. ~Fabian

  5 grudnia 2015 o 13:49

  Witam ponownie . wedle dorady monta przyklejony a na tarczy jak po strzale z ak. 4 kule w zlotowke a piata 20 cm dalej na 100 m . rusznikar mowi ze to lufa do kitu. Pytanie czy cos takiego mozna zglosic na gwarancje i czy mam jakies szanse? Jak to rozegrac?

   
  • mataczerw

   6 grudnia 2015 o 17:17

   Jak jest skupienie 4 strzałów w złotówce na 100 m to bardzo trudno będzie reklamować broń.

    
 11. ~Rafał

  12 stycznia 2016 o 20:27

  Witam panie Marku moje pytanie dotyczy Winchestera XPR ponieważ posiadam takiego od niedawna i wykryto w tych modelach wadę fabryczną dotyczącą bezpiecznika może Pan coś wie więcej na ten temat co to za wada i czy muszę go oddac do sklepu czy wystarczy dac do rusznikarza.

   
  • mataczerw

   13 stycznia 2016 o 11:18

   Proszę wykonać telefon do importera – firmy Knieja w Krakowie. Wskażą Panu procedurę.

    
 12. ~Michał

  5 lutego 2016 o 13:02

  Witam serdecznie! Panie Marku proszę o poradę, planuję zakup budżetowej broni na początek obecnie zastanawiałem się po przeczytaniu Pana artykułów nad Moosberg’em ATR, Lub Marlinem x7 ale znalazłem nowy Moosberg Patriot z 2015 roku z wymiennym magazynkiem oraz Sabatti Rover Thumbole, wszystko w .308Win . Proszę o poradę co wybrać? Dziękuję i pozdrawiam

   
  • ~Marek Cz.

   5 lutego 2016 o 13:14

   W pierwszej kolejności Mossberg Patriot. Jakby go nie było Mossberg ATR lub Marlin X7. Jak jest Pan osobą wysoką ATR raczej odpada, ma krótką kolbę.

    
 13. ~Michał

  5 lutego 2016 o 17:32

  Dziękuję za rozwianie wątpliwości! luneta, do której się przymierzam to Vortex Crossfire II Hog Hunter 3-12×56 lub PWS lub coś podobnej klasy ze względu na finanse, bardzo proszę o poradę również w tej sprawie oraz poradę jaki montaż byłby najlepszy Pana zdaniem do tych lunet do Moosberg Patriot? pozdrawiam

   
  • ~Marek Cz.

   6 lutego 2016 o 09:59

   Wymieniony Vortex to tylko kiepski chińczyk warty może 600 zł. PWS jest o klasę lepszy.
   Patriot ma szynę montażową (bazy 22 mm), wystarczy dokupić stalowe obejmy za ok. 120 zł.

    
 14. ~Michał

  5 lutego 2016 o 17:49

  Zapytam również o sztucer Thompson Center Venture Blue .308 WIN czy miał Pan z nim styczność, jeszcze raz dziękuję

   
  • ~Marek Cz.

   6 lutego 2016 o 10:00

   Tak, ale nie jestem do niego przekonany

    
 15. ~Michał

  6 lutego 2016 o 14:38

  Dziękuję serdecznie za fachową poradę! pozdrawiam

   
  • ~Marek Cz.

   6 lutego 2016 o 17:55

   Darz Bór!

    
 16. ~hubert

  9 lutego 2016 o 12:44

  witam.zastanawiam sie nad kupnem tc venture.308W+ luneta PWS 2,5-12-56.co pan sądzi o tym zestawie.z gory dziekuje.

   
  • mataczerw

   9 lutego 2016 o 13:37

   Luneta chyba PWS 3 – 12 x 56, z szerokim polem widzenia (WA). Jeśli taka to może być.
   Ze sztucera firmy TC nie strzelałem, a na podstawie oglądu na targach się nie wypowiem.

    
 17. ~Michał

  11 lutego 2016 o 10:56

  Witam serdecznie! Panie Marku, w nawiązaniu do mojego zapytania z dnia 5 lutego, związanego z zakupem pierwszej broni, mam pytanie czy mógłby mi Pan coś powiedzieć o sztucerach Ruger American i Browning A-Bolt, jak one wypadają w stosunku do Mossberg’a Patriota? oraz czy ewentualnie warto dozbierać do Tikka T3 Lite, wszystko w kalibrach .308 Win, dziękuję i pozdarwiam

   
  • ~Marek Cz.

   11 lutego 2016 o 11:09

   Robiłem takie porównania. Testy były publikowane w BiA oraz innych pismach. Osobiście preferowałbym Tikkę T3 Lite, na drugim miejscu Mossberga Patriota.

    
 18. ~Michał

  11 lutego 2016 o 13:18

  Poszukam porównań, jeszcze raz dziękuję za informację!

   
 19. ~Michał

  12 lutego 2016 o 00:19

  Szanowny Panie Marku, czy na szynę weaver w Mossberg Patriot .308Win wystarczy taki montaż http://kolba.pl/montaz-dwuczesciowy-leapers-accushot-wysoki-30-22-mm-weaver-p1324.html dziękuję i pozdrawiam

   
  • ~Michał

   12 lutego 2016 o 19:45

   Witam serdecznie w nawiązaniu do powyższego wpisu doczytałem, że takie montaże używane są do wiatrówek, więc przepraszam za „zaśmiecenie” forum tym pytaniem.

    
   • ~Marek Cz.

    14 lutego 2016 o 13:22

    Za słaby, zalecam stalowy, jest niewiele droższy (100 – 140 zŁ),

     
 20. ~Michał

  14 lutego 2016 o 19:42

  Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

   
 21. ~Michał

  19 lutego 2016 o 19:56

  Witam serdecznie miałem dziś w rękach lunetę Bushnell Trophy XLT 3-12×56 L4 IR i chciałbym zapytać o Pana zdanie na jej temat, oczywiście porównuję ją z PWS L04, która posiada zdecydowanie większe pole widzenia, jeśli chodzi o jasność na moje oko obie są podobne,na pewno podświetlenie PWS posiada lepsze, proszę o opinię, pozdrawiam i dziękuję

   
 22. ~Marek Cz.

  20 lutego 2016 o 07:55

  Z tych dwóch zdecydowanie lepszy jest PWS LN 04. Podstawowa przewaga – pole widzenia.

   
 23. ~Michał

  20 lutego 2016 o 12:05

  Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

   
 24. ~Marek Cz.

  15 kwietnia 2016 o 10:49

  Powodzenia z varmintem 8 x 68S.

   
  • ~Adam

   4 maja 2016 o 14:37

   Witam Panie Marku.
   Jak już wcześniej wspominałem podoba mi się Mossberg w wersji marinecore. Broń jest bardzo odporna na czynniki atmosferyczne i wygląda atrakcyjnie nurtuje mnie tylko pytanie czy lufa w tej wersji nie przeszkadza myśliwemu w naszych warunkach podczas polowania? Zwierzyna wyczulona jest na jasne barwy. W śnieżną zimę nie powinno być problemu ale podczas innych pór roku broń będzie odznaczała się z dużej odległości. Co Pan myśli na ten temat?
   Pozdrawiam serdecznie.

    
   • ~Marek Cz.

    5 maja 2016 o 10:54

    Nigdy nie zauważyłem, by ten problem przeszkadzał w polowaniu. Używam kilku sztuk broni ze stali nierdzewnej lub w pokryciu niklowym, także przy podchodzie.

     
    • ~Adam

     8 maja 2016 o 22:43

     No to mnie Pan uspokoił ;)
     Dziękuję za rzeczową odpowiedz.
     Darz Bór.

      
     • ~Marek Cz.

      9 maja 2016 o 11:28

      Darz Bór