RSS
 

Marlin X7 kontra Remington 783

29 cze

Niedawno oceniałem dwa tanie, amerykańskie sztucery – ATR firmy Mossberg oraz Axisa ze stajni Savage. Kontynuując ten cykl porównawczy sprawdźmy kolejne repetiery z USA, tym razem firm Marlin i Remington.  W szranki staną: Model X7, znany od dobrych kilku lat oraz Model 783, praktycznie debiutujący na naszym rynku.

Oba sztucery powstały na bazie tej samej pragmatycznej filozofii. Mają być proste w budowie, odporne mechanicznie, łatwe w eksploatacji, celne i  tanie. Ten ostatni czynnik sprzyja ich popularności, bo myśliwi z USA nie lubią przepłacać.

Marlin X7 oferowany jest w siedmiu kalibrach, poczynając od .223 Rem. Najsilniejszym jest .30 – 06. Pod drodze mamy popularne .243 Win. i .308 Win. oraz  typowo amerykańskie .25 – 06 Rem. czy 7 mm – 08 Rem. Jest jeszcze świetny .270 Win.; wciąż niedoceniany w naszym kraju. Wybór niemały. Nasi importerzy dostarczają te sztucery najczęściej w .308 Win. i .223 Rem. Wiedzą, że broń pod tak popularne naboje sprzeda się najszybciej. Varmint (ozn. X7 VH) oferowany jest w trzech kalibrach:. 223 Rem.; 22 – 250 Rem. oraz .308 Win. Jest jeszcze wersja ze skróconą osadą (ozn. X7Y), przeznaczona dla polujących Pań  oraz osób niższego wzrostu.

Swobodnie wibrujące lufy o gwincie sześciozwojnym mają długość 560 mm (varmint 660 mm) i pozbawione są mechanicznych przyrządów celowniczych. Producent osadza na komorze zamkowej jednoczęściową szynę Weavera, co bardzo ułatwia montaż optyki. Możliwy jest zakup broni z  lunetą o parametrach  3 – 9 x 40.  Czasem do dyspozycji są celowniki NcStar, np. 3 – 12 x 50.  Czterotaktowy zamek ślizgowo – obrotowy wyposażony jest w dwa przednie rygle zaporowe oraz krótki wyciąg łusek.

Mechanizm spustowy Pro – Fire nie ma przyspiesznika, za to jest łatwy w regulacji. Jak ustawić optymalny pór spustu? Należy odłączyć lufę wraz z komorą  zamkową od osady; w tym celu  odkręcamy wkręty demontażowe. Następnie luzujemy (nie odkręcamy!) śrubę regulacyjną spustu. Wsuwamy końcówkę klucza imbusowego 3/32” w śrubę regulacyjną. Celem zwiększenia oporu spustu obracamy kluczem w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.  Dla zmniejszenia siły spustu kręcimy imbusem w przeciwnym kierunku. Ważne – po dokonaniu regulacji należy zamknąć zamek i upewnić się, czy bezpiecznik broni funkcjonuje prawidłowo.

Firma Marlin rekomenduje ustawienie oporu języka na 1,36 kg. Właśnie taka siła  spustu jest wprowadzana fabrycznie.

Dwupozycyjny bezpiecznik osadzono z prawej strony komory zamkowej. Broń dysponuje wskaźnikiem napięcia iglicy – jest nim czerwony znacznik, wysuwany z tyłu zamka.

Magazyn stały nie ma uchylnego wieczka. Mieszczą się w nim cztery naboje (pięć tylko w wersji kal. 223 Rem.).

Osada syntetyczna w kolorze czarnym (lub kamuflażu Realtree APG HD)   wykonana jest z mocnego plastiku. Kolba typu niemieckiego dysponuje naciętą kratką na szyjce i chwycie oraz gumowym amortyzatorem odrzutu.

Przejdźmy teraz do opisu konkurencyjnego wzoru.

Remington Model 783 produkowany jest w kalibrach .270 Win.; 7 mm Rem. Mag.; .308 Win.; .30 – 06 i .300 Win. Mag. Swobodnie wibrujące lufy ze stali węglowej mają długość 560 mm (610 mm w kalibrach Magnum). W ostatnim czasie pojawiły się wersje Compact, wyłącznie w kalibrach .243 Win. i .308 Win., z lufami skróconymi do 508 mm.

Zamek Remingtona to standard w tańszych sztucerach – klasyczny czterotakt, dwa symetryczne, przednie rygle zaporowe i krótki wyciąg. Rączka zamkowa jest świetnie wyprofilowana i charakterystycznie wygięta, jak w Remingtonie 700. Wszystko sprawdzone i pewne w działaniu. Z prawej strony komory zamkowej znajduje się gazowy otwór bezpieczeństwa.

Mechanizm spustowy typu CrossFire jest mocno zbliżony do Pro – Fire. Zakres regulacji wynosi  1,13 – 2,27 kg, z fabrycznym ustawieniem na 1,59 kg. Kabłąk jest kanciaście podcięty. Bezpiecznik dwupozycyjny umieszczony został z prawej strony komory zamkowej. Sztucer zasilany jest ze stalowego  magazynka wymiennego (o pojemności 4 nabojów; 3 w kalibrach magnum), z zaczepem wykonanym także ze stali. Ułatwia to ładowanie i rozładowanie broni.

Oba opisywane modele dysponują prostym, fabrycznym „beddingiem”,  wpływa to pozytywnie na parametry skupienia.

Ciemna, syntetyczna osada może mieć wymiar standardowy lub skrócony. Ta ostatnia w modelu Compact, przeznaczonym dla osób niższego wzrostu. Minimalnie droższa jest wersja w kamuflażu fotorealistycznym (Mossy Oak Break – Up Infinity Camo). Kolba typu niemieckiego zakończona jest niezłym amortyzatorem (SuperCell).

 

Dane techniczne broni:

Parametr/Broń Marlin Model X 7 Remington Model 783
Typ broni Repetier Repetier
Zamek Czterotaktowy, ślizgowo – obrotowy, dwa przednie rygle zaporowe Czterotaktowy, ślizgowo – obrotowy, dwa przednie rygle zaporowe
Długość lufy w mm, 560 (660 Varmint), swobodnie wibrująca 560 (610 kalibry Magnum), swobodnie wibrująca
Skok gwintu, w calach .223 Rem.           1 : 9”;.22 – 250 Rem.   1 : 14”;

.243 Win.           1 : 10”

.25 – 06 Rem.     1 : 10”

.270 Win.            1 : 10”;

7 mm – 08 Rem.  1 : 9,5”;

.308 Win.             1 : 12”

.30 – 06                1 : 10”

.270 Win.     1 : 10”;.30 – 06        1 : 10”;

.308 Win.     1 : 10:

7 mm RM     1 : 9,25”

.300 WM      1 : 10”

Magazynek, typ, pojemność Stały, 4 + 1 Wymienny, stalowy, 4 +1 (3 + 1 w kal. Magnum)
Osada Czarny syntetyk lub kamuflaż Syntetyk – Nylon w kolorze  ciemnym lub w kamuflażu Mossy Oak Break – Up
Montaż Fabryczna szyna Weavera Otwory pod bazy, pasują wszystkie montaże od Remingtona 700
Mechanizm spustowy Pro – Fire, regulowany CrossFire, regulowany
Długość całkowita, mm 1041 – 1079
Masa, g 2900 – 3020 3230 – 3350
Cena, zł 2000 (varmint 2600) 2300

 

Spróbujmy ocenić oba modele.

Ranking punktowy  – osiem kategorii, w każdej do uzyskania 5 możliwych  „gwiazdek”, ocena łączna jest średnią arytmetyczną.

 

Parametr/Typ broni

 

Marlin X7 Remington 783 Uzasadnienie
Lufa ++++ ++++ Lufy średniej masy, praktycznie ta sama długość całkowita. W obu przypadkach brak wersji z mechanicznymi przyrządami celowniczymi
Zamek (kultura pracy ryglowanie, ergonomia rączki zamkowej etc.) ++++ ++++ Przydałoby się dobrze wypolerować oba zamki
Mechanizm  spustowy (praca, możliwość regulacji) ++++ ++++ Przyzwoity w obu wzorach, bezsprzecznie wzorowany na AccuTrigger od Savage)
Bezpiecznik +++ +++ Prosty, dwupozycyjny
Magazynek ++ ++++ Wyraźna przewaga Remingtona – stalowy, wymienny magazyn
Osada (wymiary LOP, jakość materiału, klasa stopki etc.) +++ +++ Nie do zdarcia, dość surowa ale może się podobać. Łoże Remingtona nieco bardziej awangardowe. Dobre amortyzatory
Skupienie +++++ +++++ Oba sztucery strzelają świetnie, nie gorzej od dwukrotnie droższych modeli
Designe ++++ ++++ Do przyjęcia w obu wzorach
Ocena łączna 3,62 3,87 Oba modele zasługują na „czwórkę”, minimalnie lepszy jest Remington

 

Fabryka Marlina został kilka lat temu wykupiona przez Remingtona, produkcję przeniesiono do nowych zakładów. Niektórzy nabywcy Marlinów twierdzą, że kupują już „Remlina” można więc założyć /z dużą dozą prawdopodobieństwa/, iż klasa luf a nawet całej broni jest bardzo zbliżona.

W katalogu firmy Remington na 2014 rok oraz na stronach internetowych umieszczona jest informacja, iż skupienie testowego repetiera Model 783 kal. 30 – 06 wyniosło .725 cala/100 jardów (18,4 mm/91 m; dla serii 5 strzałów). Wyniki osiągnięto  nabojem Remington z pociskiem Core – Lokt Ultra Bonded 10,7 g (rdzeń zablokowany i spajany z płaszczem, kontrolowana deformacja).

Sprawdźmy, jak jest w praktyce. Do mojej dyspozycji była nowa broń w kal. 308 Win., z lunetami Vixen. Strzelałem na dystansie 100 metrów, z postawy siedząc, dwie serie po 3 strzały. Pomiar skupienia po zewnętrznej krawędzi skrajnych przestrzelin. Z obu serii wyciągałem średnią, w zaokrągleniu do 1 mm. Temperatura +14 st. C, strzelnica otwarta, bezwietrznie.

Nabój Remingtona, z pociskiem Core – Lokt Ultra Bonded o masie 11,7 g dał w przypadku Marlina X7 skupienie rzędu 28 mm. Sprawdzany egzemplarz Remingtona Model 783 osiągnął  lepszy rezultat – 23 mm. Ten sam pocisk, ale lekki  (9,72 g) bardziej polubił lufę Marlina – skupienie wyniosło 26 mm. Model 783 był minimalnie gorszy: 29 mm. Wyniki na poziomie minuty kątowej (1 MOA = 29.1 mm/100 m) czy nawet cala na 100 m są przynajmniej dobre, z drobną przewagą Modelu 783. Nie można jednak na bazie zaledwie dwóch fabrycznych nabojów wysuwać wniosku, iż Remington Model 783 jest bronią o lepszych parametrach skupienia. Pewne jest, że przy tak szerokim wyborze amunicji kal. 308 Win. da się dobrać fabryczną elaborację idealnie  pasującą do konkretnej lufy.

Marlin charakteryzuje się większym odrzutem, co wynika prawdopodobnie z mniejszej masy broni. Długość kolby sprzyja strzelcom średniego wzrostu ale i wysoki myśliwy nie odczuje specjalnego dyskomfortu. Nasze Diany winny raczej wybierać wersje skrócone (Youth i Compact).

Mimo dość spartańskiego wyglądu obie konstrukcje funkcjonują bez zarzutu. Działają lepiej niż można było się spodziewać. Wyróżniają je dość dobra praca zamków, niezłe mechanizmy spustowe (z bardzo prostą regulacją) oraz przyzwoite  parametry skupienia.

W pełnej klasyfikacji oba sztucery uzyskały ocenę dobrą. Zwyciężył Remington 783; przeważyła kwestia wymiennego, stalowego magazynka. Model 783 jest zdecydowanie bardziej udany od swojego poprzednika czyli Remingtona 770.

Pamiętajmy przy tym, że poruszamy się w klasie „broni budżetowej”.  Marlin X7 jest tańszy o 300 zł od Remingtona, lżejszy i dysponuje dobrą szyną montażową pod optykę. Nabywca dokupuje tylko obejmy. Jednoczęściowa szyna Weavera kosztuje ok. 150 zł, łączne oszczędności na broni i montażu sięgną więc 450 – 500 zł.  To kwestia  istotna dla tych, którzy muszą się liczyć z każdym groszem.

Plusem Marlina jest możliwość nabycia wersji varmintowskiej, z ciężką lufą oraz standardowej odmiany w kal. 223 Rem., na lisy i sarny.  Kanelowana powierzchnia trzonu zamkowego w X7 sugeruje niezawodne funkcjonowanie  także w warunkach silnego mrozu. Remington jest za to oferowany  także w kalibrach Magnum.

Jeżeli myśliwemu nie przeszkadza magazynek stały, warto skierować swoją uwagę na X7. Nie polecam jednak kompletów z celownikami NcStar, bo lunety są podłej jakości. Calowe obejmy z duralu  także na niewiele się zdadzą.

Pozycjonując oba sztucery na naszym rynku trzeba stwierdzić, iż są znacznie lepsze od Savage Axis. Ten ostatni ma gorzej pracujacy zamek, niższej jakości osadę i dość twardy spust. Także nowsza wersja Savage czyli Axis II (z AccuTriggerem) wyraźnie ustępuje Remingtonowi 783 i Marlinowi X7. Poważnym rywalem obu ocenianych konstrukcji jest ATR (All Terrain Rifle) firmy Mossberg. ATR dysponuje doskonale pracującym zamkiem i niezłym, regulowanym mechanizmem spustowym. Jest jeszcze tańszy od wymienionych repetierów. Jedynym istotnym minusem Mossberga wydaje się dość krótka kolba.

Oba sztucery doskonale wpisują się w amerykańską „szkołę łowiecką”. Są niezawodne i skuteczne, a przy tym przystępne cenowo. Opisana broń nie służy do pokazywania kolegom. Wydaje się, że nikomu nią nie zaimponujemy. Nie ma tu miejsca na grawerunki ani inne subtelności; zresztą nie pasują one do roli, jaką te sztucery mają spełniać. To prawdziwe „konie robocze”.  Repetiery do ciężkiej, codziennej pracy. W tej roli się sprawdzą.

Oba wzory są dobrą propozycją zwłaszcza dla młodych myśliwych. Reasumując – jeżeli ktoś szuka mocnej, odpornej broni to znalazł sprzęt dla siebie. Tani ale godny polecenia.

Marek Czerwiński

 
Komentarze (75)

Napisane przez w kategorii Broń

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Jakub

  5 lipca 2014 o 21:12

  Witam!Widzę, że sporo Pan wie na temat różnego rodzaju broni.Mam pytanie odnośnie zakupu jednego ze sztucerów o kalibrze 223 rem.Jestem młodym mysliwym i do tej pory strzelałem z pożyczonego sprzętu,a na początek wolałbym cos o mniejszym kalibrze-rózwnież przez wzgląd na koszty amunicji.Mam zamiar kupic właśnie x7 ale w dniu dzisiejszym znalazłem cos równie konkurencyjnego na rynku w podobnej cenie tzn.Weatherby (bodaj vanguard) Zamek bez przyspiesznika ale za to w pełni regulowany i lufa kłuta na zimno…tyle z grubsza wiem.Dorzucana jest jakas optyka simmons ale tym to raczej bym się zbytnio nie podniecał,po prostu ładny dodatkowy upominek od firmy.Czy Pana zdaniem byłby on lepszy od Marlina x7, czy cięzko cos kolwiek na odległośc ocenic?Na stronie „Skawinski” widnieje reklama tego sprzętu i podobno jest przecena z 2700 na 1950 , nie wiem czy temu wierzyc czy nie,ale jeśli by okazało się to prawdą,to wynika (na logikę), że powinien byc lepszy?…Dziękuję za informację zwrotną.

   
  • mataczerw

   6 lipca 2014 o 11:31

   Broń kalibru .223 Rem. nie jest wskazana jako pierwsza jednostka, bo nie ogarnie Pan nią wszystkich polowań. Polecałbym bardziej .308 Win. lub coś pośredniego między nim a .223 Rem. czyli .243 Win.(np. sztucer Mossberg ATR, cena tylko 1800 zł). Jeżeli jednak upiera się Pan na .223 Rem. sugeruję X7. Wersję z lunetą odradzam, bo taka optyka do niczego się nie nadaje (może na wiatrówkę ale nie sprężynową). Montaż także jest calowy a więc nie do wykorzystania.

    
   • ~Kuba

    6 lipca 2014 o 17:20

    Ok!W zasadzie to nie upieram się przy tym kalibrze i rzeczywiście może byłoby znacznie lepiej kupic coś już uniwersalnego jak Mosberg atr 100 w sumie mógłby przyszłościowo 223 nie wystarczyc,a cena 308 jest podobna i atrakcyjna,poza tym doczytałem testy na pańskiej stronie i wyglądają przekonująco.Prosze mi jeszcze napisac, bo na ogół strzelcy na forach nie zachwalają rosyjskiej amunicji Barnaul (bądz tu mądry)Większośc wytrawnych strzelców i mysliwych wie ale czy rzeczywiście jest prawdą ,że można lufę zajechac tego typu amunicją???,czy to także między bajki włożyc i spokojnie móc sobie ją używac?…Zawsze to połowa taniej.

     
    • mataczerw

     7 lipca 2014 o 12:19

     Barnauł ma pociski z płaszczem stalowym. Warstwa ochronna na tym płaszczu jest cieniutka i za zadanie ochronę samego płaszcza przed korozją. Przy strzelaniu takimi pociskami lufa niszczy się o ok. 25 – 30 % szybciej. Z drugiej strony sporo oszczędzamy, bo amunicja rosyjska jest bardzo tania. Wybór należy do Pana.

      
 2. ~Paweł

  7 lipca 2014 o 11:52

  Dzień dobry!
  Mam pytanie o sztucer z innej stajni, mianowicie myślę o repetierze Rugera model American.
  Do którego z omawianych przez Pana czterech amerykańskich sztucerów najbliżej jest Rugerowi?
  Jestem zainteresowany kupnem wyżej wymienionego w kal. 30-06, ale…no trochę „przeraża” mnie magazynek wypinany, jest z tworzywa. Wygląda on na dość delikatny i boję się, że takie maleństwo połamię w kieszeni, czy podczas częstego wypinania pęknie zatrzask. Co Pan o tym myśli?

   
  • mataczerw

   7 lipca 2014 o 12:22

   Niestety, ma Pan rację z tym magazynkiem. Lepszą opcją jest np. Remington 783, z magazynkiem stalowym.
   Ruger American jest zbliżony do Savage Axis.

    
   • ~Krzysztof

    10 lipca 2014 o 23:06

    Witam posiadam Marlina X7 308W, w moim egzemplarzu lufa przy końcu osady podparta jest dwoma plastikowymi wypustkami na pozostałej długości nie styka się z osadą. Czy oznacza to ze lufa nie jest swobodnie wibrująca? Czy usunięcie styku osady z lufą i jej uwolnienie powinno poprawić skupienie?Proszę o poradę.Pozdrawiam.

     
    • mataczerw

     12 lipca 2014 o 10:25

     Lufa swobodnie wibrująca z reguły zapewnia lepsze parametry skupienia. Warto to zrobić, ale proszę wcześniej skonsultować się z rusznikarzem.

      
 3. ~Rafał

  17 września 2014 o 20:31

  Oki
  a jaką lunetę dopasować na Marlina X7 Varmint kal 223
  głównie na lisa

   
  • mataczerw

   18 września 2014 o 09:46

   Krotność maksymalna nie mniejsza niż 16, średnica optyczna obiektywu nie mniej niż 50 mm, koniecznie cienka siatka, najlepiej w drugim planie optycznym. Reszta zależy od środków finansowych, jakie może Pan przeznaczyć na zakup optyki.

    
   • ~Rafał

    18 września 2014 o 23:13

    Bardzo dziękuję za informację

     
    • ~Marek Cz.

     19 września 2014 o 08:04

     Darz Bór!
     Marek Czerwiński

      
 4. ~Piotr

  19 grudnia 2014 o 14:05

  witam
  wielkie dzięki za recenzje, czekam już pól roku na Remingtona 700 VTR .308 i miarka się przebrała, wiec szukam innej broni zaraz poczytam jeszcze o Mossbergu, myślę tez nad nowa kniejówka Brno Combo ale jak na bogaty kraj cena wyższa o 1000 zł niż w Czechach.

   
 5. ~marcin

  17 marca 2015 o 13:16

  Witam Panie Marku czy testował pan może Ruger American 308w w syntetyku. ?

   
  • ~Marek Cz.

   17 marca 2015 o 15:45

   Tak, pełne testy siedmiu repetierów z USA zamieszczę na blogu za miesiąc.

    
   • ~Łukasz

    19 lipca 2015 o 21:45

    Witam zastanawiam się nad Marlinem X7 HV lub Marlinem X7 z krótka lufą w kal 223. Czy na pewno te sztucery mają skok gwintu 1:9″ Chodzi mi o strzelanie cięższymi pociskami? Jeżeli to ten skok to do jakiej wagi można używać pocisków? Strzelam wielobój polowanie lis, sarna oraz sportowo do 300 metrów. Zastanawiam się który wybrać może kolega pomoże?Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Dziękuję

     
    • mataczerw

     20 lipca 2015 o 10:16

     Skok gwintu 1:9 w obu modelach. Przyjmuje pociski o masie do ok. 4,5 g, przy czym najbardziej wskazane są te o masach 62 – 69 granów (4,02 – 4,47 g). Do normalnych polowań wystarczy X7, na 300 m lepszy będzie X7VH. Broń od grudnia 2014 r nie jest już produkowana ale wciąż dostępna.

      
     • ~Łukasz

      20 lipca 2015 o 20:50

      Dziękuję za odpowiedź. Dlaczego nie jest produkowana? Czy miał jakąś wadę fabryczną? A może w jego miejsce produkują już coś lepszego? Szukam takiego konia roboczego który mnie nie zawiedzie mimo to że jest tani.

       
 6. ~Marek Cz.

  22 lipca 2015 o 14:12

  Fabryka Marlina jest własnością Remingtona. Moim zdaniem model X7 wycofano nie dlatego że był zły, ale by nie stwarzał konkurencji dla Remingtona 783.

   
 7. ~Marcin

  24 lipca 2015 o 16:46

  Witam. Panie Marku w najbliższym czasie planuję kupić sztucer. Moje typy to: Remington 783, Mossberg Patriot i Winchester XPR. Proszę o Pana zdanie który ze sztucerów byłby najlepszym wyborem.

   
  • mataczerw

   25 lipca 2015 o 08:42

   Niestety, nie miałem jeszcze okazji szczegółowego zapoznania się z modelem XPR. Winchester ma trzy przednie rygle zaporowe,a więc samo zaryglowanie będzie solidniejsze. Z dwóch wymienionych postawiłbym na Mossberga Patriota, choć wydaje się, iż Remington 783 ma trwalszy magazynek. Cenowo są bardzo zbliżone – aktualnie Patriot jest tańszy ale przy Modelu 783 dostajemy lunetkę (oczywiście o kiepskich parametrach i jakości) z montażem 25,4 mm. Mechanizmy spustowe – bardzo zbliżone, klasa osad /syntetycznych/ także. Wzornictwo Patriota trochę lepsze.

    
 8. ~Grzegorz

  24 listopada 2015 o 10:37

  Witam Panie Marku czy testował pan lunetę Vortex crossfire II 3-12 x 56 lub posiada Pan informacje o tej lunecie? Czy nadaje się ona na kaliber 9.3x 62?

   
  • mataczerw

   24 listopada 2015 o 17:52

   Nie nadaje się. To sprzet z Chin, niskiej klasy, który powinien kosztować 500 – 600 zł. Do przyjecia na .223 Rem.

    
 9. ~Grzegorz

  27 listopada 2015 o 10:27

  Dziękuję za odpowiedź darz bór

   
 10. ~Piotr

  31 grudnia 2015 o 17:07

  Noszę się z zamiarem zakupu 223 rem , Tikka T3 lite lub CZ 527 Ebony . Posiadam już do niego lunetę Nikon Monarch Gold 6,5 + 20 x 44 . Byłbym wdzięczny za doradzenie . Zastanawiałem się wcześniej nad Sabatti Thombhole za 2400 zł nowy egzemplarz z przyspiesznikiem . Używane Ebony można nabyć za 2800 zł.

   
  • mataczerw

   31 grudnia 2015 o 19:45

   Tikka T3 Lite będzie lepsza; może trochę spartańska w wykończeniu ale za to lekka i z precyzyjną lufą.

    
   • ~Piotr

    1 stycznia 2016 o 00:00

    Dziękuję , za błyskawiczną odpowiedź .Też tak myślę . Niestety Tikka Lite w tym kalibrze w używce nie jest tak łatwo dostępna i jak Pan napisał jest spartańska . CZ 527 ebony special edition jest dostępna jako używana , ma bardzo ładną osadę i nowoczesną lufę a co bardzo ważne jest lżejsza od lite o pół kg.

     
    • mataczerw

     2 stycznia 2016 o 10:22

     Mam awersję do CZ, kilku sztuk używałem, jedną mam do tej pory. Tikka jest znacznie lepsza.

      
 11. ~Grzegorz

  5 lutego 2016 o 08:42

  Witam Panie Marku planuje zakup sztucera Remington 783 w kalibrze 300 win mag plus luneta Delta-optical Titanium 2,5-15×56. Moje pytanie dotyczy kompensatora odrzutu do tej broni jaki wybrać gdzie kupić? Czy kompensatory mocowane na śruby na zasadzie zacisku na lufie się sprawdzają? Pozdrawiam

   
  • ~Marek Cz.

   5 lutego 2016 o 12:00

   Ja próbowałbym wpierw dociążyć sztucer – np. dołożyć ładownicę na kolbie na 8 – 10 nabojów. Kompensator niestety wzmaga huk i podmuch.

    
   • ~Grzegorz

    5 lutego 2016 o 14:56

    Tak wiem ale strzelanie z tak mocnego kalibru jest dużo przyjemniejsze z kompensatorem odrzutu pozdrawiam

     
 12. ~Paweł

  24 lutego 2016 o 19:33

  Witam, Panie Marku noszę się z zamiarem kupienia marlina x7 w kał 30-06, zastanawiam się nad zestawem z lunetą sagitarius 3-12×56 z podświetlanym punktem, czy może pan powiedzieć na ile można ufać tej lunecie i fabrycznym obejmom, wiem ze takie lunety lubią albo odpaść od broni albo zacząć grzechotać po kilku strzałach, dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

   
  • mataczerw

   25 lutego 2016 o 09:14

   Ostatnio testowałem taki zestaw w kalibrze .308 Winchester, nawet dwukrotnie, na stalowym montażu z tego kompletu. Wytrzymał bez problemów wiele serii strzałów . Ważna kwestia – obejmy i śruby trzeba zabezpieczyć za pomocą Loctite (oczywiście do połączeń rozłączalnych). Luneta HD jest dość jasna w nocy /jak za te pieniądze/. Wzornictwo nie jest może najlepsze ale stosunek jakość/cena do przyjęcia.

    
 13. ~JANUSZ

  28 kwietnia 2016 o 02:02

  Czy można znaleźć w Pana ocenach lub komantarzach automat kulowy Remington 7400 w kal. 30-06. czy jest to dobra marka w produkcji automatów kulowych? Pozdrawiam Janusz G

   
  • mataczerw

   28 kwietnia 2016 o 10:51

   W ofercie Remingtona nie ma już ani modelu 7400 ani jego następcy czyli modelu 750. Tewn ostatni to tylko lekko przeprojektowana wersja 7400. Broń solidnie zbudowana, ze stalową komorą zamkową. Największą wadą jest wrażliwość na jakość amunicji – niestety trzeba dobrze dobrać nabój i potem się go trzymać.

    
 14. ~xaaf

  11 lipca 2016 o 14:21

  Witam,
  Panie Marku, dziękuje za porównanie. Mając do wyboru Remingtona 700 a 783 którego by Pan osobiście wybrał?
  Kwestia kosztu zakupu nie wchodzi w grę. ważne są inne aspekty dla myśliwego – praca zamka, spustu, skupienie etc.
  Darz Bór
  Rafał

   
  • mataczerw

   11 lipca 2016 o 21:20

   Oczywiście Remington 700 – lepszy zamek i spust. To kultowy model, prawdziwa legenda.

    
 15. ~Przemek

  10 sierpnia 2016 o 23:51

  Panie Marku,
  poprosze o rade.
  Planuje kupic sztucer w kalibrze 7 rem. mag. ,
  co wybrac ?
  Remingtona 783 czy Browning-a A-Bolt’a 3 Composite ?
  Czy sa to sztucery porownywalne /roznica w cenie 200-300 zl to nie jest problem/ , czy mechanizmy spustowe, lufy, zamki sa porownywalne ?, czy jednak rozwiazania ktorejs z broni sa lepsze.
  Poprosze o sugestie, o rade.

  Z gory dziekuje i pozdrawiam
  Przemek

   
  • mataczerw

   11 sierpnia 2016 o 10:12

   Sztucery są porównywalne, we wszystkich aspektach.
   Odważny wybór kalibru…

    
   • ~Przemek

    11 sierpnia 2016 o 17:30

    Panie Marku,
    mam jeszcze 3 pytania:
    A czy bazy w Remingtonie 783 są duralowe czy stalowe ?
    Browning ma podobno zamek 3 ryglowy – czy to jest jakas przewaga ? Czy 3 rygle nie maja znaczenia.

    Który sztucer Pan by wybrał ?

    Pozdrawiam
    Przemek

     
    • mataczerw

     12 sierpnia 2016 o 15:34

     W praktyce bez znaczenia (teoretycznie – mniejszy kąt otwarcia zamka i szybsze przeładowanie przy trzech ryglach). Ja wybrałbym Rem. 783 ale w kalibrze .270 Win.
     Bazy powinny być stalowe ale głowy za to nie dam…

      
     • ~Przemek

      13 sierpnia 2016 o 16:16

      Dziękuje.
      Kupie Remingtona 783. Ja juz polowalem z kalibrem 7RM, wiem czego sie spodziewac i chcę do tego kalibrem wrócic.

      Panie Marku,
      Poprosze o jeszcze jedna o sugestie, rade.
      Jaki by Pan polecil stucwerk typu „lewar”.
      Marlin, Mossberg ?
      Cena jest sprawa drugorzedna. Kaliber 39-30 ?

      Z gory dziekuje za odpowiedz
      I pozdrawiam

      Przemek

       
     • ~Przemek

      13 sierpnia 2016 o 16:17

      Kaliber oczywiscie 30-30

       
 16. mataczerw

  14 sierpnia 2016 o 06:17

  Polecam Marlina w osadzie ze sklejki, zwłaszcza model 336 BL. Świetnie wygląda i dobrze strzela.
  Zaletąmi Mossberga są sporo niższa cena i lepiej pracujacy zamek ale cięzko go dostać.

   
 17. ~Grzegorz

  1 września 2016 o 18:37

  Dzień dobry,
  Panie Marku, czy Marlin x7 (nie varmint) nadaje się do sportu przez małe „s” do max 300 m? Więcej strzelania na 100-150 m, okazyjnie 300-600. Lufa lekka, więc pytanie, czy utrzyma celność 10 strzałów o ograniczonym czasie…
  Grzegorz

   
  • ~Marek Cz.

   1 września 2016 o 19:05

   Sprawdzi się w strzeleckiej rekreacji na 100 – 150 m. Na 300 metrów nie da rady. Może wytrzyma serię 3 – 4 szybkich strzalów ale na pewno nie 10.
   Trzeba szukać broni o cięzszej lufie.

    
   • ~Grzegorz

    1 września 2016 o 19:13

    Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź :)
    Pozdrawiam
    Grzegorz

     
    • ~Marek Cz.

     2 września 2016 o 10:01

     Darz Bór!

      
 18. ~Przemek

  2 września 2016 o 11:53

  Panie Marku,
  Mam jeszcze jedno pytanie.
  Poproszę o sugestie, o radę.
  Chce również kupić kompaktowy sztucer o krótkiej lufie, co by Pan sugerował ?
  MOSSBERG Patriot SUPER BANTAM kal .308 Win. syntetyk czy może REMINGTON 783 kal .308 Win. COMPACT ?
  Mossberg jest lżejszy, lufa tej samej długości.
  Z czego może wynikać różnica w wadze z Remingtonem ? W Mossbergo wiecej aluminium a Rem. sama stal ?
  Czy np. praca zamka, mechanizm spustowy, jakość lufy sa porównywalne czy jednak któraś z firm wyraźnie góruje nad drugą ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
  Darz Bór
  Przemek

   
  • ~Marek Cz.

   2 września 2016 o 13:12

   Mossberg Patriot Super Bantam ma dość krótką kolbę – mimo wstawek dystansowych. To samo dotyczy Rem. 783 Compact – (kolba dł. 12 i 3/8 cala). Jeśli jest Pan słusznego wzrostu trzeba będzie zaożyć na stopkę gruby trzewik.
   Broń jest porownywalna co do jakości. Większa masa wynika z bardzo ciezkiej komory zamkowej w Rem. 783. Jest ona wykonana z grubej stali, z małym oknem wyrzutowym łusek. Także magazynek Remingtona jest sporo cięzszy bo stalowy.

    
 19. ~Marcin

  13 września 2016 o 09:57

  Witam,
  chciałbym zapytać o wybór sztucera pod kątem sportowym – rekraacyjne dzienne strzelanie i zawody od 50 do 300 metrów. Co ważne – jeżeli już się wybiorę na strzelnicę to chciałbym spokojnie tych 20-30 strzałów oddać. W związku z tym odwieczne pytanie: co wybrać, aby niepotrzebnie nie przepłacić, ale też nie denerwować się :)
  Jestem prawie zdecydowany na Mossberga 100ATR2 kal.308 Win. ale czy nie lepsze będą niewiele droższe:
  - MARLIN X7 VH- VARMINT, KAL .308 WIN
  - MOSSBERG Patriot kal.308 Win.
  - zestaw REMINGTON 783 kal .308 Win., syntetyk + luneta

  Pozdrawiam

   
  • ~Marcin

   13 września 2016 o 10:30

   Ewentualnie Mossberg MVP Varmint kal. 223rem ?

    
   • mataczerw

    14 września 2016 o 17:41

    Też może być.

     
  • mataczerw

   14 września 2016 o 17:39

   Jak zawody do 300 metrów i dłuższe serie strzałow to musi być varmint. Marlin X7 VH lub Mossberg MVP Varmint – oba są w kalibrze .308 Win. lub w .223 Rem. Ten ostatni też się sprawdzi na 300 m (jak nie ma silnego wiatru bocznego).
   Czy uda sie kupić Marlina X7 VH w .223 Rem. wątpię – już go nie robią. W .308 Win. jeszcze gdzieś widizałem.
   Pozrawiam

    
 20. ~Michał

  2 stycznia 2017 o 18:09

  Witam serdecznie! Panie Marku jestem początkującym myśliwym, znalazłem ofertę z używanym sztucerem Weatherby vanguard .300 wsm w syntetyku, i chciałbym zapytać o Pana opinię, czy taki kaliber nadaję się na nasze warunki polowań, czy nie ma zbyt dużego odrzutu, energii itp.? luneta zakupiona to PWS 3x12x56, czy można go używać do strzelań na strzelnicy na dużych dystansach? czekam na informację, pozdrawiam

   
  • ~Marek Cz.

   2 stycznia 2017 o 18:25

   Luneta do duzych dystansów absolutnie sie nie nadaje. Nabój zużyje lufę bardzo szybko. Ponadto nie wiadomo, ile strzałów bylo już oddanych. Amunicja pieruńsko droga, odrzut znaczny. . Marka broni dobra – to prawie Howa.

    
   • ~Michał

    2 stycznia 2017 o 20:45

    Dziękuję serdecznie za odpowiedź, podpytam jeszcze o sztucery w kalibrze .243 win nap Savage 10, czy ten kaliber nie będzie natomiast „za mały” na nasze warunki polowań oraz do tej lunety PWS którą posiadam? ogólnie zastanawiałem się nad kalibrem .308win który będzie chyba najbardziej uniwersalny, tylko jaką broń wybrać w niedrogim budżecie, czekam na Pana sugestie, gdyż wiem, że można na nich polegać, pozdrawiam i dziękuję

     
    • ~Marek Cz.

     3 stycznia 2017 o 11:48

     Sugeruję kaliber .308 Win. – jest w miare uniwersalny, amunicja wszędzie dostępna w dobrych cenach. Odrzut niewielki, precyzja dobra.
     Sztucer za male pieniądze .Mossberg Patriot w syntetyku, (ok. 2400 lub mniej. Ciut gorszy jest Remington 783. Mozna jeszcze znaleźć ATR w tworzywie za 1900 zł, ale trzeba poszukać. Wreszcie Sabatti Thumbhole ale juz ok. 3 tys. zł czy Howa za tyle samo. .

      
     • ~Michał

      3 stycznia 2017 o 12:21

      Dziękuję za informację, wybór padnie chyba jednak na Patriota, ze względu na stosunek cena/jakość, pozdrawiam

       
 21. ~Paweł

  13 stycznia 2017 o 21:17

  Dzień dobry.
  Mógłby się Pan wypowiedzieć na temat Mossberga patriota i Rugera American Rifle? Który z tych modeli byłby lepszy pod względem wykonania, użytych materiałów, jakości i jak oba modele wypadają przy remingtonie 783?

   
  • mataczerw

   15 stycznia 2017 o 08:55

   Moja kolejnosć: Mossberg, Ruger, Remington. Najmniejsze doświadczenie mam z Rugerem, tylko dwa strzelania testowe.

    
   • ~Paweł

    15 stycznia 2017 o 13:23

    Dziękuję.

     
    • ~Paweł

     15 stycznia 2017 o 21:07

     A czy oprócz ceny i zamka jest jeszcze jakaś istotna różnica między patriotem i atr?

      
     • ~Marek Cz.

      16 stycznia 2017 o 11:50

      Magazynek stały w ATR, wymienny w Patriocie. Kolba syntetyczna krótsza w ATR.

       
     • ~Paweł

      16 stycznia 2017 o 13:14

      Dziękuję za odpowiedź, darz bór !

       
 22. ~Jakub

  30 stycznia 2017 o 12:21

  Dzień dobry Panie Marku

  Stoję przed wyborem sztucera w kalibrze 243Win. Chcę z niego strzelać lisy i sarny, na większego zwierza mam CZ557 w 7×64. Do tej pory byłem nastawiony na Remingtona 783, ale okazało się, że nie mają go w sklepie i nie wiadomo kiedy będzie. Ale znalazłem przy okazji Mossberga Patriota. Jak ten Patriot ma się do tego Remingtona według Pana ? Albo może znajdzie się coś innego w kwocie ok 2400 zł ?

   
  • mataczerw

   30 stycznia 2017 o 12:38

   Patriot jest nieco lepszy od Rem. 783.
   Może sa jeszcze starsze Mossbergi ATR – wyjdzie taniej od Patriota.

    
   • ~Jakub

    30 stycznia 2017 o 12:48

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Jeszcze mam pytanie co do amunicji w kalibrze 7×64. Lepiej wybrać pocisk lżejszy czy cięższy ? Chodzi mi konkretnie o nabój Remingtona Core-Lokt PSP 9,1g i 11,3g. Obecnie strzelam z Geco Target 10,7g i średnio jestem zadowolony. Jeśli kula trafi na twarde np. kości to zwierz kładzie się z reguły w ogniu, ale gdy nie trafi na nic takiego to przestrzał nie jest za dobry i wylot potrafi się zatkać przez co kiepską z farbą jeśli zwierzyna nie zalegnie od razu.

    W sumie od razu zapytam. Jaki nabój poleci Pan do 243Win ?

     
    • ~Marek Cz.

     30 stycznia 2017 o 12:59

     Ja zawsze preferuję pocisk cięższy, 11,3 g, choc zdarzyły mi się przestrzały zupełnie bez farby.
     Do .243 Win. pocisk średnio twardy o masie 6,5 g.

      
     • ~Jakub

      30 stycznia 2017 o 13:45

      Dziękuję bardzo za pomoc :)

       
 23. ~Łukasz

  9 lutego 2017 o 10:14

  Witam.
  Właściwie jestem już zdecydowany na zakup marlina X7 w kalibrze 308 win, szukając inf na jego temat trafiłem tutaj. Czytając kolejne posty dowiedziałem się że marlin X7 od kilku lat nie jest już produkowany.
  Czy w związku z tym nie będzie w najbliższej przyszłości kłopotów z dostępem do różnych komponentów i części w razie jakiejś awarii??
  D.B.

   
  • mataczerw

   9 lutego 2017 o 12:18

   Produkcji X7 zaprzestano w 2015 roku. Części zamienne są sprowadzane przez dwóch krajowych importerów (Marlina i Remingtona). Według słów przedstawiciela Remingtona na IWA 2016( firma Rem. wykupiła Marlina), podzespołów starczy na ok. 25 lat.

    
   • ~Łukasz

    10 lutego 2017 o 09:00

    Dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam.
    A więc marlin.

     
 24. ~Rafał

  29 kwietnia 2017 o 07:10

  Witam serdecznie. Mam do pana pytanie, noszę się z zamiarem kupna Marlina x7 o większym kalibrze, proszę o informację o dopasowania parametrów lunety .Pozdrawiam.

   
  • mataczerw

   29 kwietnia 2017 o 12:12

   Najbardziej uniwersalne parametry lunety na sztucer w średnim lub dużym kalibrze to 3 – 12 x 56 (50) lub 2,5 – 10 x 56 (50).